Всичко казано по-долу цели да ви накара да се замислите, да ви се напомни колко е важен начина, по който се храним. Не знам до каква степен ще ви убеди, но съм сигурен, че това ще е много по-резултатно - Храната е важна
Това е филм, за който научих благодарение на коментара на човек, който нямам удоволствието да познавам... Има субтитри в торента, просто го гледайте...
"Какво му трябва на човек?" Точно като на рекламата... Само че отговора едва ли е "еди кой си вид бира". Всички казват, че по-важно от здравето няма. В какво се изразява то?
Физическо здраве - човек трябва да се храни, диша, пие вода и тнт, за да може тялото му да функционира.
Психическо здраве - за да запази разсъдъка си човек трябва да се чувства добре психически, да не е сресиран, да си почива, да отделя време за култура, социални контакти, почивка и тнт.
Кофти е, че този отговор ви се е видял достатъчен. Всеки ще се съгласи, казаното по-горе е вярно, в общи линии ... това е.
Защо да е "кофти" ли? Понеже цяла България приема за отговор "какво", а не "какво и как" Сякаш ни е достатъчно да видим, че нещо е там, че го има за да сме доволни. Дотолкова ни е писнало да вникваме в гадната същност на нещата, че вече се примиряваме с фактите. Сега ще се опитам да ви обесня върху какво искам да ви обърна внимание.
"Да пие вода" - Каква вода пием ние? Всеки, който е гледъл руския филм "Великата тайна на водата" си е изградил мнение за качествата на бoтилираната вода. Но това е съвсем друга тема.
Наскоро в статията на една приятелка прочетох: "Ако пиете от чешмата за 1 година ще спестите нуждните за произвеждане и транспорт 540 литра вода" Тоест, ако човек държи да живее в известна степен екологосъобразно, наистина е добре да пие от чешмата. Как да стане това в България? Аз пия от бутилки, понеже всеки път когато се опитам да пия от чешмата ми става тежко на корема. Физичните свойства на водата не включваха "цвят","вкус" и понякога дори "мирис", нали? Изглежда водата в "Студенски град" (не знам дали слагам кавички защото използвам име, или защото няма нищо студентско в него) е преодоляла физичните закони. Ако пием вода от чешмата се тровим (ще видите употребена тази дума много пъти в статията ми)
"Да диша" - Нека оставим на страна вредните производства, с които не само България, а цяла Източна Европа е осеяна. Хората тук са по-бедни. Поне онези 80-90% от които се ощетяват в името на щастието и благоденствието на останалите процентчета, без никой да ги пита. Тези първите нещастници си купуват издухани коли втора употреба на по 9-10 години внос от Западна Европа, радват им се, наричат ги "нови". Какво правят те с това, което дишаме всеки ден? Според мониторинга на въздуха делът на праховите частици в София е саааамо 4.5 пъти над нормата. На много места инфраструктурата е под всякаква критика. По градините паркират коли, спират слънчевите лъчи към земята, не расте трева, горния слой на почвата се превръща в пясък. Вали. Водата разнася пясъка по улицата. Тя изсъхва. Колите разнасят пясъка из въздуха. Ние го дишаме. Така е всеки сух ден. През останалото време трябва да се усмихваме крачейки из калта по улиците, тъй като тротоари или няма, или са паркирани коли по тях, или близкото заведение си е изкарало масите на тях.
"Да се храни" - Умишлено оставям тази подтема за края на статията, понеже ми е любима. За нея се възмущавам всеки ден. Казано простично - ЯДЕМ БОКЛУЦИ, които едва стават за ядене. Ще извадя един продукт от хладилника си... Руска салата. Какво има в нея? Картофи,краставици и грах наблъскани с изкуствени торове. По-интересното са вредните вещества, които закона е задължил фирмата да напише - растително масло, оцетна киселина E260, консервант Е202, емулгатор Е412, емулгатор Е415. Добре, че не са написали какво има в шунката. Ако се чудите какво ли може да е, прочетете как й е удължен срока на годност следващия път когато си купувате.
Жалко, че не ви описах някоя ефтина стока, която е по-разбираемо да е отровна. Салатата е на на фирма DЕНИТО. Утвърдена и призната марка, функционираща от 4 юни 1990 година. Ядем боклуци, фрашкани с всякакви добавки, че да придобият някакво подобие на фкус и цвят какъвто би трябвало да има.
Не е задължително да е така. Наскоро бях в Австрия, в Германия. Четох съдържанието на най-ефтините продукти, тъй като не можех да си позволя по-скъпите. Нищо общо с тукашните! Най-много едно или две Е-та, дори и в горчицата! И то с нисък номер. Имаше цели супермаркети с биопродукти, с размери достойни за"нашето" METRO. Просто производителите и дистрибуторите там знаят, че ако пуснат на пазара "пластмасова салатка" никой нормален човек, на който му пука с какво се храни, няма да я купи. А на българите им стига да има салата. Няма значение каква.
И така... Ние сме доволни просто, че имаме какво да пием, какво да ядем, какво да дишаме. Странно. Сякаш не говоря за хора живеещи в 21 век, а за .... примерно Франция през 16-17 век, когато часттна от населението с повечко късмет се е радвала, ако не умира от глад и на хората не им е минавало през ум да имат някакви претенции какво ядат. Та така и ние днес... Личи си, че сме 5 века напред само по това че искаме и да ни е вкусно.
Да... Увлекателно е човек да си трови съзнанието с гадната българска реалност. Смятам и в следващата статия да направя същото. Нека следващия път поговорим за психологическото здраве и културата... За това защо в най-посещавания български сайт за онлайн гледане на клипове, самият екип е сметнал за удачно да подканва потребителите да коментират видяното със следните думи, написани по следния начин "охааа ... ще пишеш първия коментар а ?"
-----------------------------------------------